Yatırımcılar, geliştiriciler ve genç oyuncular için bir platform olarak Roblox’un geleceğine büyük bahis yapıyorlar.


Wall Street Journal , Gen Z ile en popüler çevrimiçi oyun platformu Roblox’un Seri G finansmanında 150 milyon dolar topladığını bildirdi. Bu, Roblox Corporation’ın aylık 115 milyon kullanıcılı yeni bir kilometre taşı olduğunu ve geçen Ağustos ayında Minecraft’ın oyuncu tabanını aştığında kazandığı 100 milyondan çarpıcı bir artış olduğunu duyurmasıyla geliyor .
Yaşlı oyuncular, stilize edilmiş oyun mekânına fazla dikkat etmemiş olsa da, Roblox son yıllarda genç izleyicilerle büyük bir büyüme kaydetti.
Sadece geçen yıl 2,5 milyar dolar değerinde olan Roblox, 9 ila 12 yaş arasındaki tüm Amerikalı çocukların yarısının platformunu kullandığını iddia etti. Geçen yıl YouTube’da en çok izlenen ilk beş oyuna girdi .
Roblox oyuncuları için avatar seçenekleri çok ve çeşitlidir (ve bazen pahalıdır)
Roblox oyuncuları için avatar seçenekleri çok ve çeşitlidir (ve bazen pahalıdır)
Roblox, oyuncuların arkadaşlarıyla etkileşime girebileceği, farklı oyunlar oynayabileceği ve avatarlarını sanal bloktaki en havalı çocuk olacak şekilde özelleştirebileceği Habbo Hotel gibi bir çevrimiçi mekân alanı gibi işlev görüyor.
Gerçek sirenin yatırımcı çağrısı, Roblox’un oyun içi pazarına güç veren sanal para birimi Robux’dur. Roblox, geliştiricilerin yanı sıra oyuncular için bir platform görevi görür ve Roblox içinde oyun, eşya ve hatta geliştirme varlıkları oluşturma ve satmalarına izin verir. IRS’nin bile not ettiği yeterince büyük bir çevrimiçi ekonomi .
Roblox’un güncellemeleri, gençlerin oyun oynama biçiminden yararlanmaya devam ediyor – örneğin, oyuncularının mobil ve PC oyunu arasında kolayca geçiş yapmalarını sağlayan platformlar arası destek sunuyor.
Yatırımcılar, şirketin büyük büyümesinin yakında hiçbir zaman yavaşlamayacağına ve en son 150 milyon $ ‘lık fonlamanın bu büyümeyi daha da artıracağına inanıyor gibi görünüyor.

Samet Keçici
Araç çubuğuna atla